חינוך אנתרופוסופי / חינוך ולדורף

ב-1919 פנה אמיל מולט, מנהל בית-החרושת וולדורף אסטוריה בשטוטגרט ואחת מהדמויות המובילות בתנועה של השילוש החברתי, אל רודולף שטיינר בבקשה לייסד בית-ספר לילדים של פועליו. תוך חודשים ספורים התמלאה בקשתו. בכנס הייסוד של בית-הספר, אשר מנה עם פתיחתו כ-250 ילדים (וגדל תוך שנים ספורות עד ל-800 ויותר), נתן רודולף שטיינר את מחזורי ההרצאות היסודיים של הפדגוגיה האנתרופוסופית: "ידע האדם", כבסיס המדעי לאמנות חדשה של החינוך, יחד עם מתודה ופרקטיקה של ההוראה המעשית בכל המקצועות. רודולף שטיינר היה מנהלו הראשון של בית-הספר, וליווה מקרוב את התפתחותו וצמיחתו, תוך שהוא מרחיב ומפתח את היסודות המדעיים והמעשיים של אמנות החינוך.
חינוך וולדורף מציג אלטרנטיבה חינוכית מיסודותיה הראשוניים ביותר של אומנות החינוך, ועד לפרטים של עיצוב ההוראה והתכנים. במרכז עומדת התמונה האנתרופוסופית של התפתחות הילד כישות של גוף, נפש, ורוח, מלידה ועד בגרות. התמורה שעובר הילד בתקופות השונות של חייו מתוארת במחקר האנתרופוסופי בפירוט רב, ותכנית הלימודים וצורת ההוראה משתנות בהתאם משנה לשנה; מתודת ההוראה ומעל לכל נפשו של המורה עצמו, חייבים להיות חדורים בכוח המחייה של האמנויות;  החינוך, המבוסס על המדע של הישות האנושית השלמה, חייב לזרום בכיתה אל נפש הילד ככוח מרפא, החדור ברגשות העמוקים ביותר של יראת - כבוד לישות הצעירה המתפתחת;  כך חוברים המדע, האמנות והמוסריות העמוקה יחדיו ליצירה של אמנות חינוכית חדשה אשר יעדה הוא,  האדם השלם והחופשי, אשר עם הגיעו לבגרות יבחר בדרכו ובמטרת - חייו מתוך רצונו שלו, ויוכל להגשימן בעזרת מיטב כוחות הרוח, הנפש והגוף שעורר החנוך בתוכו.  ענף מיוחד של החינוך האנתרופוסופי התפתח בעבודה עם ילדים ומבוגרים הזקוקים לטיפוח נפשי מיוחד.

כיום מונה התנועה החינוכית של וולדורף מאות בתי-ספר וגנים בכל רחבי תבל, והיא מתפשטת במהירות ההולכת וגדלה מדי עשור;  במקביל מעמיק המשבר של הפילוסופיה, המדע והיישום החינוכי במערכות החינוכיות הממלכתיות והאחרות. בישראל פועלים מעל 200 גני ילדים, כ-40 בתי ספר, וכן קהילה שיקומית שיתופית, כפר-רפאל", שליד באר - שבע.

בתי ספר | גני ילדים | מסלולי הכשרה

הספר חינוך ולדורף - עקרונות ויישומים

נכתב על-ידי מורי בית הספר ולדורף הרדוף

תוכנית הלימודים בחינוך ולדורף

מאגר המשאבים למורי ולדורף

מאגר המשאבים השיתופי של מורי ולדורף נועד בכדי לעורר השראה ולסייע בכתיבת תקופות וחומרי הוראה שונים בהתאם לתכנית הלימודים בחינוך ולדורף.

פודקאסטים על חינוך ולדורף

סרטוני וידאו על חינוך ולדורף

59 סרטונים מרתקים שאספו בסמינר זומר בר"ג על חינוך ולדורף מהארץ ומהעולם, יענו לכם על כל השאלות הכי בוערות בתחום. כולל עדויות הורים ובוגרים, הסברים איך מלמדים מתמטיקה, חינוך לגיל הרך ועוד. מומלץ בחום רב! https://www.youtube.com/playlist

מאמרים על חינוך ולדורף

טכנולוגיה, ילדים וחינוך ולדורף

עבודות גמר

מידע נוסף על חינוך ולדורף ניתן למצוא באתר חינוך ולדורף בישראל