תולדות האומנות והתפתחות התודעה האנושית | גוטפריד ריכטר

בין דפי הספר הזה טמונות שלוש מחשבות יסוד של תפישה רוחנית- אמנותית חדשה.
האחת – רזי ישותו של האדם יכולים להתגלות באמצעות מחקר בתולדות האמנות, והסודות הטמונים ביצירות האמנות יכולים להחשף באמצעות הכרת ישותו הפנימית הנסתרת של האדם.
השניה – ההבנה שהתודעה האנושית משתנה ומתפתחת כל העת; מתפתחת ומשתנה באדם היחיד מילדות לזיקנה, ובאנושות כולה במהלך ההיסטוריה.
השלישית – ההכרה בכך שהמסע של ישות האני של האדם, מגבהי השמים אל תוך גופו ואל מעמקי האדמה, הוא הדרמה הגדולה של התפתחות האדם והלב הנסתר של חיי האנושות.
אדם – אמן, המחפש דרך לקשור את חייו ויצירתו עם זרמי המעמקים של היצירה האנושית משחר התרבות, ימצא בספר זה הבנה עמוקה ומלאת השראה של תולדות האמנות, של התפתחות התודעה האנושית ושל מסעו המיסתורי של האני. הבנה עמוקה זו עוברת כחוט השני בין דפיו של הספר מביאה תקווה ומאירה באור עדין את החיים האנושיים.
ספרו של גוטפריד ריכטר "תולדות האמנות והתודעה האנושית" (Kunstgeschichte zur Ideen) הודפס במהדורות רבות בגרמנית ובאנגלית. את הספר קראתי לראשונה לפני כ-20 שנה ועל אף מחסום השפה הוא השפיע עלי באופן עמוק ועיצב את הדרך בה אני תופש ומבין את האמנות והאדם. בשנים האחרונות עסקתי בהגהה ועריכה של תרגום הספר. עשיתי מאמץ לנשום אותו פנימה, להכיר ולהבין באופן חי בתוכי את כל התמונות הפנימיות ועולמות המחשבה אותם פותח לפנינו גוטפריד ריכטר ולנסח אותם בעברית באופן שיתן להם ביטוי נאמן. המאמץ הזה להכיר ולהבין את תוכנו של הספר, לא רק שלא הכהה את חווית המפגש הראשון, אלא גילה בפני עולמות ומעמקים הולכים וגדלים, ועימם גם הערכה הולכת וגדלה למתנה שריכטר העניק לנו. הכרותי עם חייו של ריכטר ופועלו אינה רבה, אך ברור לי שהספר מעיד על אדם שהיכולת שלו להכיר לפני ולפנים, את מדע הרוח, את תולדות האמנות ואת ישות האדם, היא פנומנלית ונדירה ביותר. ריכטר ממחיש בספר הזה לאן יכולה להתפתח ההכרה האנושית כאשר אדם בשל, המחוייב לדרך של ידיעה עצמית, מחבר את הידע של מדע הרוח עם ההתבוננות עמוקה בעולם היצירה האמנותית ובאדם.
קריאה בספר הזה מתוך הלך נפש של התבוננות פנימית, והמסע הזה האנושי, אמנותי, היסטורי שאליו מוביל אותנו ריכטר, הם חוויה מטלטלת, אין לי דרך עדינה יותר לומר זאת. זו חוויה מטלטלת מכיוון שבאמצעות התבוננות בתולדות האמנות ריכטר פותח צוהר לסודות העמוקים ביותר של הקיום האנושי, לסודות הקיום שלנו עצמנו.
לא במפתיע, מכיוון שאין דרך קלה להכיר את הסודות העמוקים של האדם והעולם, מציב הספר לפני הקורא העברי משוכה גבוהה, משוכה שקשה לעקוף אם רוצים לחוות ולהבין את סודותיו. ריכטר כתלמיד נאמן של מדע הרוח, מציב במוקד ההתפתחות של האנושות על פני האדמה, את המאורעות שמתרחשים בארץ ישראל סביב שנת ה-0 לספירה ובשפה האזוטרית את "המיסתורין של גולגותה". מנקודת מבט זו, לא ניתן להבין את רזי הקיום של האנושות – ואין זו עמדה דתית כלל – אם לא מציבים בליבם את המאורעות הללו ואת הסודות הטמונים בהם.
אנו חיים בתקופה בה הזרם העיקרי של חיי התרבות והאמנות איבד את הקשר עם החיים הפנימיים הסמויים מן העין של ישות האדם. בתוך המציאות הזאת, שעשויה להיות קשה עד מאוד לכל מי שליבו ער והוא כמה לדרך פנימית, ריכטר יוצר גשר המחבר מחדש בין האמנות והתרבות האנושית לבין ישותו הפנימית המתפתחת של האדם – יוצר קשר מחודש בין אדם לעולם.


דרור צור
הרדוף – 2019

תולדות האומנות והתפתחות התודעה האנושית - כריכה

לרכישה

חזור | לראש המסך